Klopni meningoencefalitis je virusno obolenje osrednjega živčevja, katere virus prenašajo okuženi klopi. Najpogosteje se klopni meningoencefalitis pojavlja od meseca maja do oktobra, ko so klopi najbolj aktivni. Simptomi, ki kažejo na klopni meningoencefalitis so precej podobni gripi in jih je sprva težko prepoznati. Pojavijo se 7 do 14 dni potem, ko vas je okužil klop. Več o klopnemu meningoencefalitisu najdete na številnih spletnih straneh, seveda pa tudi pri nas.
Klopnemu meningoencefalitisu so izpostavljeni vsi, še posebej tisti, ki se veliko gibljejo v naravi. Klopni meningoencefalitis potekata v dveh fazah, in sicer se prvi znaki pojavijo v 7 do 14 dneh po vbodu okuženega klopa. Pojavijo se naslednji simptomi:
- slabo počutje,
- bolečine v mišicah,
- utrujenost,
- glavobol,
- povišana telesna temperatura,
- bruhanje,
- bolečine v trebuhu in
- driska.
Nato sledi druga faza bolezni, ko virus že preide v možgane, in sicer se pojavi:
- visoka telesna temperatura,
- močan glavobol,
- slabost,
- bruhanje,
- otrdelost vratu,
- tresenje rok in jezika,
- težave s koncentracijo in mišljenjem,
- hujša motnja zavesti,
- ohromitev dihalnih mišic in
- v najhujših primerih celo smrt.
Klopni meningoencegalitis pa se ne prenaša samo z ugrizom okuženega klopa, ampak se lahko z virusom okužite tudi med uživanjem nepasteriziranega mleka okuženih živali, med dojenjem, med laboratorijskimi preiskavami in s krvjo okužene osebe preko transfuzije. Klopni meningoencefalitis je izredno nevarna virusna okužba, saj lahko na naše telo pusti trajne posledice, in sicer zahteva dolgotrajno bolnišnično zdravljenje in rehabilitacijo, visoke stroške nege in močno vpliva na kakovost življenja, saj postanejo okužene osebe nesposobne za opravljanje dela, bolniki postanejo delo ohromeli, kar privede tudi do socialne stiske bolnika. Bolezen zahteva dolgotrajno okrevanje, saj povzroči dolgotrajne motnje delovanja centralnega živčnega sistema.
Da bi se pred boleznijo kar najbolje zavarovali, je priporočljivo, da preden se odpravite v naravo oblečete svetla oblačila iz gladkega materiala, po robovih hlač, vrhu nogavic in ostalih mestih se popršite z repelentom, ki odganja mrčes. Po prihodu domov pa se temeljito preglejte in odstranite morebitne prisesane klope.